Kawasaki MULE - który model wybrać do pracy w terenie?

Nataniel Kucharski • 6 listopada 2026
Czterech mężczyzn w kaskach jedzie w terenowym Kawasaki Mule. Jeden z nich stoi obok, gotowy do pracy.

Spis treści

Gdy quad przestaje wystarczać do przewożenia narzędzi, drewna lub paszy, a pełnowymiarowy samochód terenowy jest zbyt duży, Kawasaki MULE trafia w bardzo konkretną lukę. To użytkowy pojazd typu side-by-side, który łączy napęd 4x4, skrzynię ładunkową i wygodę pracy z możliwościami jazdy poza asfaltem. Poniżej wyjaśniam, czym różnią się poszczególne wersje, ile kosztują w Polsce w 2026 roku i na co zwrócić uwagę przed zakupem nowej albo używanej maszyny.

Najważniejsze informacje o użytkowym Kawasaki MULE

  • To nie jest klasyczny quad, lecz pojazd side-by-side z kierownicą, fotelem pasażera i skrzynią ładunkową.
  • Najtańsza wersja MULE SX 4x4 kosztuje od 62 500 zł według polskiej oferty na 2026 rok.
  • Do małego gospodarstwa najlepiej pasuje PRO-MX z silnikiem 700 cm³, a do cięższej pracy wersje PRO-DX i PRO-DXT z dieslem 993 cm³.
  • Największą przewagą jest połączenie ładowności, uciągu i napędu 4x4, nie osiągi sportowe.
  • Przy zakupie używanego egzemplarza najważniejsze są motogodziny, stan przekładni CVT, napędów i ramy.

Dwóch mężczyzn stoi obok pomarańczowego Kawasaki Mule na placu budowy.

Czym właściwie jest Kawasaki MULE

MULE to rodzina użytkowych pojazdów side-by-side, określanych również jako UTV. Kierowca i pasażer siedzą obok siebie, a z tyłu znajduje się skrzynia ładunkowa. Taki układ daje dużo lepszą ergonomię pracy niż quad, szczególnie gdy trzeba przez kilka godzin przewozić materiały albo regularnie wsiadać i wysiadać.

W praktyce traktuję ten pojazd jako mały, terenowy samochód roboczy. Ma automatyczną przekładnię CVT, czyli bezstopniowy napęd pasowy, wybierany tryb 2WD lub 4WD, reduktor w wybranych wersjach oraz blokady mechanizmu różnicowego. Jego zadaniem jest spokojne i pewne pokonywanie terenu, a nie szybka jazda po szutrach.

To ważne rozróżnienie, bo MULE nie konkuruje bezpośrednio z rekreacyjnym Teryksem czy sportowym UTV. Jest cięższy, bardziej nastawiony na transport i zwykle mniej efektowny w dynamicznej jeździe. W zamian oferuje skrzynię ładunkową, stabilne podwozie i rozwiązania, które mają znaczenie podczas pracy w gospodarstwie, lesie, stadninie, na plantacji albo dużej posesji.

Który model wybrać do gospodarstwa i jazdy terenowej

W gamie na 2026 rok różnice między modelami są wyraźne. Nie warto wybierać wyłącznie pojemności silnika, ponieważ równie ważne są szerokość pojazdu, liczba miejsc, wielkość skrzyni i sposób użytkowania.

Model Najważniejsze dane Najlepsze zastosowanie Cena od
MULE SX 4x4 410 cm³, 2WD/4WD, ładowność 181 kg, uciąg 500 kg Małe gospodarstwo, posesja, prace porządkowe 62 500 zł
MULE PRO-MX 700 cm³, niezależne zawieszenie, kompaktowe nadwozie Gospodarstwo, leśnictwo, drogi polne, trudniejszy teren 87 200 zł
MULE PRO-DX Diesel 993 cm³, 2 miejsca, prędkość do 30 km/h Ciężka praca, transport i holowanie 111 200 zł
MULE PRO-DXT Diesel 993 cm³, konfiguracja 2- lub 4-osobowa Praca zespołowa i przewóz większej liczby osób 118 400 zł
MULE PRO-FX 1000 Silnik benzynowy 1000 cm³, 3 miejsca, duża ładowność Najcięższe zadania i długotrwała praca poza drogą 125 100 zł

SX 4x4 ma sens tam, gdzie liczy się kompaktowy rozmiar. Szerokość 1335 mm ułatwia przejazd między budynkami, drzewami i ogrodzeniami, a skrzynia o ładowności 181 kg wystarczy do wożenia narzędzi, opału czy worków z paszą. Nie oczekiwałbym jednak od niego komfortu i możliwości dużych modeli PRO.

PRO-MX jest moim zdaniem najbardziej uniwersalnym punktem całej gamy. Silnik 700 cm³, niezależne zawieszenie i 25-calowe opony dają rozsądny kompromis między gabarytami a dzielnością terenową. Według danych Kawasaki skrzynia tego modelu może przewozić do 317 kg ładunku, a pojazd holować do 680 kg, choć zawsze trzeba sprawdzić konkretne ograniczenia homologacyjne i warunki pracy.

PRO-DX i PRO-DXT wybierałbym wtedy, gdy maszyna ma pracować regularnie i ciężko. Diesel 993 cm³ rozwija 24 KM oraz 52,1 Nm, a maksymalna prędkość wynosi do 30 km/h. To nie brzmi imponująco, ale wysoki moment przy niskich obrotach jest dokładnie tym, czego potrzeba przy holowaniu przyczepy lub powolnym manewrowaniu z ładunkiem.

Co potrafi MULE poza asfaltem

Największą zaletą jest trakcja przy małej prędkości. Napęd 4x4, reduktor i blokada tylnego mechanizmu różnicowego pomagają na błocie, mokrej trawie, piasku i stromych drogach leśnych. Trzeba jednak pamiętać, że napęd nie zastąpi odpowiednich opon ani rozsądku. Ciężki pojazd z pełną skrzynią może zakopać się szybciej niż lekki quad.

W pracy rolniczej MULE sprawdza się przy transporcie drewna, skrzynek, nawozu, narzędzi i paszy. W leśnictwie doceniam możliwość dojazdu w miejsca, do których samochód nie wjedzie, oraz łatwe manewrowanie między drzewami. Na dużej posesji może zastąpić kilka kursów ciągnikiem, szczególnie gdy nie ma potrzeby używania maszyn z WOM-em.

PRO-DXT ma dodatkową przewagę w postaci systemu szybkiej zmiany konfiguracji. W niecałą minutę można przejść z układu dla dwóch osób z większą przestrzenią ładunkową do wersji czteroosobowej. To rozwiązanie jest praktyczne, ale nie należy oczekiwać, że po rozłożeniu tylnych siedzeń skrzynia zachowa pełną pojemność.

Do rekreacyjnej jazdy również się nadaje, lecz w określony sposób. Spokojne wyprawy po drogach polnych, przejazd przez błoto czy weekendowy wyjazd na działkę pasują do charakteru tej maszyny. Do szybkiego pokonywania tras i skoków lepiej wybrać pojazd sportowo-rekreacyjny, ponieważ MULE jest projektowany przede wszystkim do pracy.

Ile naprawdę kosztuje zakup i utrzymanie

Ceny katalogowe nowych egzemplarzy w Polsce zaczynają się w 2026 roku od 62 500 zł za MULE SX 4x4. Za PRO-MX trzeba zapłacić od około 87 200 zł, a duże wersje z silnikiem Diesla przekraczają 110 000 zł. Są to ceny wyjściowe, dlatego końcowy koszt może wzrosnąć po dodaniu dachu, szyby, kabiny, wyciągarki, ogrzewania, opon roboczych i osłon podwozia.

Najczęściej niedoszacowanym wydatkiem są akcesoria. Do całorocznej pracy w Polsce przyda się przynajmniej dach, szyba przednia z wycieraczką, osłony dłoni i wyciągarka. Pełna kabina z ogrzewaniem wyraźnie zwiększa komfort zimą, ale może kosztować tyle, że podstawowy model przestaje być atrakcyjny cenowo.

Eksploatacja obejmuje wymiany oleju, filtrów, smarowanie punktów zawieszenia, kontrolę pasków CVT i sprawdzanie oleju w dyferencjałach. Po pracy w błocie trzeba dokładnie umyć podwozie, lecz nie kierowałbym silnego strumienia bezpośrednio w łożyska, uszczelnienia i złącza elektryczne. Regularne czyszczenie filtra powietrza jest ważniejsze niż efektowne dodatki, zwłaszcza gdy pojazd pracuje w kurzu.

Przed jazdą po drogach publicznych trzeba sprawdzić, czy konkretny egzemplarz ma odpowiednią homologację, dokumenty i możliwość rejestracji. Sam fakt posiadania świateł oraz kierunkowskazów nie oznacza jeszcze, że każdy wariant można legalnie użytkować na drodze. W tej kwestii najbezpieczniej oprzeć się na dokumentach pojazdu i informacji od polskiego dealera.

Na co patrzeć przy zakupie używanego egzemplarza

W używanym MULE przebieg może być mylący, dlatego większą wagę przywiązuję do licznika motogodzin i historii serwisowej. Maszyna pracująca przez lata na gospodarstwie może mieć niewielki przebieg, ale bardzo zużyty układ napędowy, zawieszenie i skrzynię ładunkową.

  • Sprawdź, czy zimny silnik uruchamia się bez długiego kręcenia i nadmiernego dymienia.
  • Podczas jazdy próbnej zwróć uwagę na szarpanie przekładni CVT, ślizganie paska i opóźnione ruszanie.
  • Włącz 2WD, 4WD oraz blokadę, a potem sprawdź, czy kontrolki i mechanizmy działają bez opóźnień.
  • Obejrzyj ramę od spodu. Ślady spawania, mocna korozja i wgniecenia mogą wskazywać na przeciążenia lub wywrotkę.
  • Sprawdź luzy w wahaczach, końcówkach drążków, piastach i kolumnie kierowniczej.
  • Oceń stan skrzyni ładunkowej, siłowników, pasów bezpieczeństwa i instalacji elektrycznej.

Nie bałbym się samego zabrudzonego nadwozia. Pojazd użytkowy ma pracować, więc kurz i błoto są normalne. Niepokój powinny wzbudzić świeżo umyta komora silnika, brak dokumentacji i sprzedawca unikający jazdy próbnej. W przypadku drogiego PRO-DX lub PRO-DXT warto zapłacić za kontrolę w serwisie, bo jedna większa naprawa może kosztować kilka tysięcy złotych.

Czy ten użytkowy pojazd pasuje do Twojego sposobu jazdy

Kawasaki MULE ma sens wtedy, gdy naprawdę wykorzystasz jego skrzynię ładunkową, napęd 4x4 i zdolność holowania. Do okazjonalnych przejazdów po lesie będzie przesadnie praktyczny i ciężki, ale w gospodarstwie, stadninie, lesie czy na dużej działce może szybko stać się jednym z najczęściej używanych pojazdów.

Ja zacząłbym od określenia trzech rzeczy: maksymalnego ładunku, liczby osób i szerokości przejazdów. Jeśli potrzebujesz prostego środka transportu, wybierz SX 4x4. Gdy zależy Ci na uniwersalności, rozsądniejszy będzie PRO-MX, a do codziennej pracy z dużymi obciążeniami najlepiej pasują PRO-DX albo zmienny konfiguracją PRO-DXT.

Najlepszy zakup nie zawsze oznacza największy silnik. W przypadku tych maszyn większą różnicę robi właściwy dobór wersji, opon i wyposażenia niż sama moc. Dobrze dobrany MULE powinien skracać pracę i ograniczać liczbę kursów, a nie być tylko drogim gadżetem do jazdy po błocie.

FAQ - Najczęstsze pytania

Ceny zaczynają się od 62 500 zł za MULE SX 4x4. PRO-MX kosztuje od około 87 200 zł, wersje PRO-DX i PRO-DXT od 111 200 i 118 400 zł, a PRO-FX 1000 od 125 100 zł. Wyposażenie takie jak kabina, ogrzewanie, wyciągarka czy szyba może dodatkowo zwiększyć koszt.

Do prostych prac na posesji i w małym gospodarstwie pasuje kompaktowy MULE SX 4x4 z ładownością 181 kg i uciągiem 500 kg. Jeśli potrzebujesz większej ładowności, niezależnego zawieszenia i lepszych możliwości w trudnym terenie, bardziej uniwersalnym wyborem będzie PRO-MX z silnikiem 700 cm³.

Oba modele mają wysokoprężny silnik 993 cm³ o mocy 24 KM i momencie 52,1 Nm oraz osiągają do 30 km/h. PRO-DX jest wersją dwuosobową, natomiast PRO-DXT pozwala szybko zmienić konfigurację z dwuosobowej na czteroosobową, kosztem części przestrzeni ładunkowej.

Najważniejsze są motogodziny, historia serwisowa oraz stan przekładni CVT, napędów i ramy. Podczas jazdy próbnej sprawdź szarpanie i ślizganie paska, działanie 2WD, 4WD oraz blokady, a także luzy w zawieszeniu, piastach i układzie kierowniczym. Warto również obejrzeć skrzynię ładunkową, instalację elektryczną i pasy bezpieczeństwa.

Przed jazdą po drodze trzeba sprawdzić, czy konkretny egzemplarz ma odpowiednią homologację, dokumenty i możliwość rejestracji. Same światła i kierunkowskazy nie oznaczają, że każdy wariant jest dopuszczony do ruchu, dlatego należy oprzeć się na dokumentach pojazdu i informacji od dealera.

Oceń artykuł

Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Tagi

cvt
napęd 4x4
motogodziny
kawasaki mule
utv
Autor Nataniel Kucharski
Nataniel Kucharski
Nazywam się Nataniel Kucharski i od 6 lat zgłębiam świat motocykli, quadów i off-roadu, dzieląc się swoją wiedzą na motoklika.com.pl. Moja przygoda z tym tematem zaczęła się od fascynacji możliwościami, jakie dają te maszyny w odkrywaniu najtrudniej dostępnych zakątków, co naturalnie przerodziło się w chęć dzielenia się praktycznymi aspektami technicznymi i inspirującymi relacjami z wypraw. Staram się, aby moje teksty były nie tylko rzetelne, ale przede wszystkim zrozumiałe dla każdego, kto interesuje się tą dziedziną. Analizuję dostępne informacje, porównuję dane i wyjaśniam zawiłości, by dostarczyć Wam aktualną i użyteczną wiedzę, która pomoże w podejmowaniu świadomych decyzji i planowaniu własnych przygód.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz